Jak zaoszczędzić zoologiczne? Skoncentruj się na edukacji, ochronie

Home / aktualności / Jak zaoszczędzić zoologiczne? Skoncentruj się na edukacji, ochronie

Jedną z moich wcześniejszych wspomnień z dzieciństwa jest odwiedzenie frankfurckiego zoo w Niemczech. Obserwowałem kilka słoni w kryjówce, a podczas gdy były ogromne i fascynujące, to również zasmucało mnie, że widziałem takie wspaniałe zwierzęta w niewoli. Pamiętam także, że jeden z tych słoni rzucał mi w twarz słomę, chociaż rodzice się temu sprzeczają.

Teraz, z własnymi dziećmi, odwiedzamy Toronto Zoo z wszystkimi jego zwierzętami w bardziej naturalistycznych obudowach, a także wiele programów edukacyjnych i konserwacyjnych i wyświetlaczy. To jest inny świat.

Dla wielu ogrodów zoologicznych są najważniejsze dla niektórych z ich ulubionych wspomnień jako dzieci. Widząc lwy, tygrysie, słonie i inne mniej znane zwierzęta, nigdy nie zapach ich, może być wspaniałym doświadczeniem.

Ale rola ogrodów zoologicznych w społeczeństwie doprowadziła do poważnej dyskusji o tym, czy powinny istnieć zootechniki. Strajk przeprowadzony na początku tego roku przez pracowników z Toronto Zoo miał wiele do powiedzenia, czy zoo powinien ponownie otworzyć ognisko. Toronto Star poinformował, że social media i e-maile otrzymane przez nich twierdzą, że „zoote są przestarzałe, nieludzkie atrakcje, które powinny być zamknięte lub przekształcone w sanktuaria zwierząt”.

To szeroko rozpowszechniony nastrój, ukazany częściowo przez istnienie organizacji takich jak Zoocheck, które działają na „promowanie i ochronę interesów i dobrobytu dzikich zwierząt”, w tym tych trzymanych w niewoli.

Ogrody z przeszłości?

Niektóre negatywne postrzeganie ogrodu zoologicznego może wynikać z ich przeszłości. Nowoczesne zoo opiera się na historii kolonializmu, w którym egzotyczne zwierzęta z odległych terenów zostały przywrócone do publicznej rozrywki. Szczególnie brzydki aspekt tej historii miało miejsce, gdy ludzie z Indii pochodzących z krajów skolonizowanych przywieziono także do Europy i Stanów Zjednoczonych do wystawy w ogrodach zoologicznych ludzkich nawet w latach pięćdziesiątych.

Choć kwestie etyczne dotyczące ogrodów zoologicznych dzisiaj nie są tak kontrowersyjne, są one nie mniej ważne.

Zmieniła się umowa społeczna, która ogrody z ogrodami zorientowanymi społecznie. W dużej mierze z powodu obaw związanych z dobrostanem zwierząt opinia publiczna ma obecnie przeważająco negatywny pogląd na wystawę zwierząt wyłącznie do celów rozrywkowych, a tradycyjne zoo jako menażerka nie jest już uznawane za możliwe do zaakceptowania.

Nowoczesne zoo musi stać się czymś więcej niż źródłem rozrywki i musi obejmować ochronę, badania i edukację w ramach jego mandatu. Na przykład w swoim najnowszym planie strategicznym, Toronto Zoo zadeklarowało, że jednym z jego celów jest stworzenie „centrum doskonałości doskonałości” zoo.

Coraz częściej muszą być akredytowane ogrody zoologiczne. Na przykład w Kanadzie CAZA (akredytowane akwaria i akwaria w Kanadzie) posiada program akredytacji, który zapewnia dobrostan zwierząt i promuje badania dotyczące ochrony i jest dostępny dla ogółu społeczeństwa.

Podobne organizacje istnieją na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych (gdzie AZA zajmuje globalne podejście w zakresie wymogów akredytacji ogrodów zoologicznych) i Europy (EAZA).

Choć istnieją miejsca na krytykę, jak organizacje te zarządzają swoimi programami, jasne jest, że akredytowane ogrody zoologiczne są standardem, na które musi istnieć nowoczesne zoo.

Nowoczesne zoo to instytucje, które odzwierciedlają skomplikowane i czasami sprzeczne wartości związane z rozrywką, ochroną i dobrostanem zwierząt. Współczesne zoologiczne na wiele sposobów stanowią paradoks – są organizacjami mającymi mandat wspierający ochronę i edukację społeczeństwa w zakresie dzikich zwierząt i przyrody, które zarządzają również przyrody z niewoli. To ten paradoks, który napędza wiele krytyki ogrodów zoologicznych.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie prawdopodobnie to przejście z menażerii do organizacji ochrony jest najbardziej zaawansowane, ogrody zoologiczne, takie jak Zoo San Diego i Zoo Narodowe w Waszyngtonie, przekształcają się (np. San Diego Zoo Global), podkreślając ich wkład w ochronę środowiska , Badania i szkolenia specjalistów zajmujących się ochroną. pandas

W Kanadzie, Toronto Zoo, Calgary Zoo i Vancouver Aquarium prawdopodobnie mają najbardziej rozwinięte programy badawczo-ochronne. Są jednak krótkie w stosunku do ich amerykańskich odpowiedników pod kątem zakresu tych działań, częściowo z powodu ogromnego rozbieżności w zakresie wsparcia finansowego.

Niemniej jednak, nie ma wątpliwości, że ogrody zoologiczne przyczyniają się znacząco do ochrony.

Zagrożone gatunki ratowane

Programy hodowli niewoli i towarzyszące reintrodukcje ratowały wiele gatunków zagrożonych przed wyginięciem. Obecnie hodowla więźniów przez zoo w Kanadzie jest znaczącym elementem programów ochrony wielu gatunków, głównie tych, które pochodzą z Kanady (np. Marsjańska wyspa Vancouver, skrajna osadnica wschodnia, żółw leśny, sowa trawiasta i fretka z czarnym fretką ).

Programy te często występują między wyginięciem i przetrwaniem tych gatunków. Ponadto pracownicy zajmujący się ochroną i edukacją w ogrodach zoologicznych są pasjonatami i wykwalifikowanymi pracownikami.

Pozostają jednak niewykorzystane możliwości ogrodników zbożowych w celu zwiększenia ich prac w dziedzinie ochrony i badań. Ogrody zoologiczne powinny być pod naciskiem ogółu społeczeństwa, aby zapewnić zachowanie mandatu ochrony i edukacji nowoczesnego zoo. Określenie skuteczności działań związanych z ochroną i edukacją ogrodów zoologicznych jest ważne i daje zaufanie do ogółu społeczeństwa, że ogrody zoologiczne spełniają ewoluującą umowę społeczną ze społeczeństwem.

Czy zoo czyni dobre rzeczy?

Na przykład, skąd wiadomo, że programy edukacyjne w ogrodzie zoologicznym rzeczywiście działają? Wielu ludzi powie, że gry hazardowe poprawią Twój poziom inteligencji, ponieważ zawierają strategię i myślenie krok po kroku w grze, a nawet wiedzę inwestycyjną i techniki blefowania. Ale nie uwierzyłam, dopóki nie spróbowałabym tutaj jakichś gier. Tak, testuję wszystko przed wiarą.

Tak więc, w przypadku ogrodów zoologicznych postanowiłem przetestować również. I dobrą rzecz zrobiłem. Badania mojego
kolegi dr Chantal Barriault (dyrektora programu absolwentów komunikacji naukowej na Uniwersytecie Laurentiana) wskazują, że społeczeństwo nie uczy się tak wiele, jak nam się podobało.

Należy również zbadać skuteczność programów ochrony. Jak skuteczne są programy hodowli i ponownego wprowadzania w niewoli? Czy istnieją sposoby na poprawę tych efektów ochrony? Kiedy ogrody zoologiczne rozwijają się w organizacjach zajmujących się ochroną, w Kanadzie i na całym świecie, kluczowe znaczenie ma wspieranie tych wysiłków odpowiednio przeszkolonych specjalistów zajmujących się ochroną.

Choć społeczność zoo ma ogromną wiedzę weterynaryjną związaną z opieką i niewolą zwierząt, jest okazja dla specjalistów wyszkolonych w ewolucji, genetyce populacji i innych dyscyplinach zorientowanych na ochronę w celu wsparcia ochrony zoo.

Oczywiście, ogrody zoologiczne już zadają sobie te same pytania. Społeczeństwo powinno zachęcać do większej liczby tego samego badania, aby ogrodom zoologicznym przekształcić się w bardziej wartościowe instytucje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *